Hindistan’a özgü eski bir dil olan Sanskritçe’de “bütünleşme” anlamına gelen Yoga, oldukça derin bir konu olmakla birlikte, uzun yıllardır ülkemizi de etkisi altına aldığını söyleyebiliriz. Beş temel öğreti ile hayata yeni bir bakış kazandıran Yoga’da öğretiler kişinin hayat kalitesini arttırmaya yöneliktir. Doğru egzersiz, doğru nefes, doğru gevşeme, doğru beslenme ve doğru düşünceden oluşan bu öğretiler, kişinin hayatını köklü olarak değiştirmektedir. Yoga Kursu, bireylere sadece egzersiz değil, yeni bir yaşam tarzı sunmaktadır.

Neden Yoga Yapmalıyım?

Yoga’nın en önemli amacı, zihni ve bedeni bir bütün haline getirmek, arındırmak ve huzura ulaştırmaktır. Bu huzur hissi Asana (duruşlar) ve Pranayama (nefes) uygulamalarından gelir. Kasları ve eklemleri zorlayan aktivitelerin aksine, yogada beden yavaş yavaş ve zorlanmadan uyanır. Yoga, vücudu yenileyerek zihni modern hayatın hızlı temposundan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır.

Yoga Kursu, bireylerin vücutlarının belirli noktalarını değil, tamamını çalıştırmayı hedefler. Bu nedenle belirli bir bölgeyi hedefleyerek çalışmak pek kolay olmaz. Amaç bedensel ve ruhsal bütünlüğü sağlamak olduğu için, kademe kademe tüm kaslar ve eklemler, kendi sıraları geldiğinde spora katılır ve üzerlerime düşen görevi yerine getirirler.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için, iş ve okul hayatının stresi, günlük hayatın koşuşturmacası bazen insanları içinden çıkılamaz bunalımlara sürükler. Yoga, tam da bu noktada kişilerin tek başlarına dahi uygulayabilecekleri bir terapi görevi görür. Yoga ile ilgilenen kişiler, kendileriyle barışık, özgüveni yüksek ve sağlıklı bireyler oldukları için, bu durumları hayatlarının her alanına yansır. .