Dans etmek, hiç bilmeyen ya da daha önce denememiş olanlar için karmaşık, belki de korkutucu derecede zor görünebilir. Bilinmeze yöneltilen önyargıların tamamı, dans için de geçerlidir. Becerememe, başarısız olma, rezil olma, insanların önünde gülünç duruma düşme gibi içsel korkularımız nedeniyle, dans etmekten hatta denemekten dahi çekinebiliriz. Ancak dans etmek, tıpkı yürümek gibi iki ayağının üzerinde dik durabilen herkesin basarabileceği bir aktivitedir. Bu makalemizde, dans etmeye hevesli ancak doğrudan gidip kursa yazılmaktan çok çekinen bireyler için ya da diğer bir deyişle yeni başlayanlar için dans etme teknikleri nden bahsedeceğiz. Şu anda okumakta olduğunuz yazı bittikten sonra kalkıp ilk denemenizi yapmaya hazırlanın 🙂

Pole Dans dışında diğer bütün bireysel danslar, evde atılacak temellerle belirli bir noktaya getirilebilir. Yapılması gereken ilk şey, doğru dans türünü tespit etmek olabilir. Kendinize uygun dans türünü nasıl seçeceğinizi düşünüyorsanız “İdeal Dans Seçimi: Hangi Dans Bana Uygun?” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Öncelikle, dans etmeyi gözünüzde büyütmekten vazgeçmeniz gerektiğini aklınızda tutun. Herkes anne karnından profesyonel dansçı olarak doğmuyor. Evet, bazıları doğuştan yetenekli olduğu için daha kısa sürede öğrenebilir. Ancak yeteri kadar çaba gösterirseniz, dilediğiniz gibi dans edebileceğinizi öğrenmelisiniz.

İkinci aşama, bir boy aynası edinmek olsun. Hoşunuza giden bir müziği açıp, ritimlerine uygun olarak kol ve bacaklarınızı sallamaya başlayın. Sol..sağ..sol..sağ… tıpkı yürümek gibi, sadece daha ritmik. Bir müzik klibi açıp hareketleri taklit etmek yada video sitelerinden dans videosu açıp hareketlerini taklit etmek de bir seçenek elbette.

El ayak koordinasyonu, dans edebilmenin yegane şartıdır. Bunun için basit jimnastik hareketleri, başlangıç düzeyi fitness, pilates gibi egzersizleri önerebiliriz.yeni başlayanlar için dans etme teknikleri .