[bs-embed url=”https://www.youtube.com/watch?v=96w_dwg9CRY” title=”Video / Göm” show_title=”0″ icon=”” heading_color=”” heading_style=”default” title_link=”” bs-show-desktop=”1″ bs-show-tablet=”1″ bs-show-phone=”1″ bs-text-color-scheme=”” css=”” custom-css-class=”” custom-id=””]

Tüm dans disiplinleri gibi, Twerk de öncelikle bir danstır. Bununla birlikte twerk dansının faydaları, fiziksel ve ruhsal pek çok faydası olduğu bilinmekte. Twerk eğitimi almak isteyen kursiyerlerin profillerine bakıldığında, bir kısmının tamamen spor amaçlı bu eğitimlere devam ettiği görülüyor. Eğlenceli ve tempolu bir dans olan twerk, kalça bölgesinde yoğun olarak hareket sağladığında bacak, basen ve kalça bölgesinde vücut formlarını şekle sokmak isteyen kadınların tercih ettiği bir dans-spor türü haline gelmiştir. Düzenli uygulandığında vücudu şekillendirir, kalça ve basen yağlarını eritir, kadınların korkulu rüyası olan göbek ve çevresini forma sokar. Tüm eğlenceli ve dinamik yapısının içerisinde bir de fiziksel faydalarının olması, özellikle kadınların neden bu kadar yoğun ilgi gösterdiğini gözler önüne seriyor aslında. Fiziksel faydalarının yanı sıra, ruhsal faydalarının da olduğunu gözardı etmemek gerekir. Twerk eğitimi alan kadınlarda, gözle görülür özgüven artışı, kendisi ve vücudu ile barışıklık hissi, ikili ilişkilerinde iyileşme meydana geliyor.

Kimler Twerk yapabilir?

Dans etmesine engel bir rahatsızlığı olmayan herkes Twerk dansını kolayca uygulayabilir. Daha da basit anlatmak gerekirse, iki ayağının üzerinde dik bir şekilde durabilen ve rahat hareket edebilen herkes, twerking’de başarılı olacaktır. Herhangi bir cinsiyet ayrımı bulunmamakla birlikte, yukarıda da belirttiğimiz gibi ağırlıklı olarak kadınlara yönelik eğitim verilmekte. Ancak vücut formunu korumak isteyen, hareket etmeyi seven, müziğin ritmine kapılmaktan hoşlanan herkes, cinsiyet ayrımı olmaksızın Twerk yapabilir. .