Merengue veya okunuşu ile söylemek gerekirse şayet Merenge Dansı, köken olarak Dominik Cumhuriyeti’ne ait, sosyal latin danslarından biridir. Bulunduğu bölgenin özgün hareketlerini, asi figürlerini barındırır. Merengue Dans Kursu ‘na başlamadan önce, kısaca tarihine de göz atmak gerekir.

19. Yüzyılın ikinci yarısına kadar dayanan kökleri ile Merengue, kölelik düzeninin izlerini taşır. O dönemlerde, zincirlere vurulan kölelerin hareket etme çabalarını, kendilerini ifade ediş biçimlerini sahneye yansıtır. İkinci hikayesi ise, Dominik Cunhuriyeti’nde yaşanan devrim dönemine dayanır. Devrim sırasında bacağından vurulan bir kahramanın eve dönüş partisinde yandaşlarının zıplayarak ve bacaklarını sürükleyerek yaptıkları hareketleri temsil ettiğini söylenir. Anlatılan her efsane o dönemi anlamak için idealdir.

Merengue Dans Kursu, bireylerden ziyade gruplara hitap eder. Hareketler grupla yapıldığında anlamlıdır. Müziği hareketlidir. Bu da kursun bir hayli eğlenceli geçmesi anlamına gelir. Sosyal Latin Dansları kategorisinde yer alan Merengue, diğer Latin danslarının öğrenilmesine de zemin hazırlar. Hiç Latin dansları ile uğraşmamış biri bile, Merengue’ye alıştıktan sonra diğer türleri öğrenirken çok büyük zorluklar yaşamaz. Öğrenmesi kolay olduğu için, hayatında hiç dans etmemişler için dahi çok kolay gelir. Bu sayede özgüveniniz yükselecek, dans dünyasına daha kolay adapte olacaksınız.

Kalabalık bir grupla yapılan Merengue, sosyalleşmenize de zemin hazırlar. Günlük hayatın stresinden uzaklaşırken, aynı zamanda yeni arkadaşlar edinebileceksiniz. Aynı zamanda, oldukça hareketli olduğu için, seansların düzenli takip edilmesi halinde ciddi anlamda kalori yaktıracaktır.

.