Küba, Porto Riko, Arjantin gibi ülkeler başta olmak üzere Güney Amerika’ndan doğup, tüm dünyaya yayılan dansların genel adı Latin Danslarıdır. Genel bir başlıkta incelemek gerekirse, Latin Dansları bölge halkının yaşanmışlıklarını anlatır. Sevinçlerini, hüzünlerini, aşklarını, acılarını dans aracılığı ile anlatan Güney Amerikalılar, hemen her dans türünde Dünya’yı sallamaya devam etmekteler. Latin Dans Kursu, kendi içinde çok fazla kategoriye ayrılsa da, en bilinenleri salsa, mambo, cha cha, merengue, conga, bolero, rumba, lambada, samba olarak sayılabilir.Latin dans kursu

Türkiye’de de Latin Dansları Cumhuriyet dönemi ile büyük ilgi görmeye başlamıştır. Hemen her şehirde, en az bir Latin dansı ile ilgili eğitim veren kurs görmekteyiz. Dansa olan bu yoğun ilginin sebebi de hiç şüphesiz beden ve ruh sağlığına yaptığı olumlu etkilerdir.

Latin dans kursu, bireylerin daha elit ortamlarda sosyalleşmesini sağlarken, fit kalmalarına da yardımcı olur. Vücut direncinizi arttırır, kas ve eklem yapınızı destekler. Dans etmek stresi azaltır, buna bağlı olarak da daha kaliteli uyku uyumanızı sağlar. Daha kaliteli uyku, iş ve sosyal yaşantınızda daha etkin, daha canlı ve başarılı olmanızı sağlar. Beden duruşunuzu ve varsa duruş bozukluklarınızı düzeltir. Bu da özgüveninizin yenilenmesine yardımcı olur.

Son zamanlarda çiftlerin Latin Dansı’na karşı yoğun ilgisi de dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle eşli danslarda çiftlerin birbirlerine olan bağlılıklarının, uyumlarının arttığı ve birbirlerinin adımlarına ayak uydurmaya çalışırken zamanla iletişim yeteneklerinin de güçlendiği gözlemleniyor. .